Sprawozdanie z wykonania planu spłaty (PSW)

Jeden z najważniejszych elementów upadłości konsumenckiej stanowi Plan Spłat Wierzycieli (PSW), który proponowany jest przez Syndyka, a zatwierdzony przez Sąd. Ustalenie PSW opiera się o wszystkie zobowiązania upadłego, majątek jakim dysponuje oraz realne możliwości wykonywania spłat przez upadłego.

Podstawa prawna

Ogłoszenie upadłości pociąga za sobą szereg obowiązków po stronie upadłego. Nierzadko powinności te wiążą się z dochowaniem terminów.

Upadły wykonujący już spłaty według harmonogramu ustalonego w PSW zobowiązany jest do przedkładania dla właściwego Sądu – sprawozdania z wykonania planu spłaty. Obowiązek sprawozdawczy wynika wprost z przepisów prawa upadłościowego:

Art.  49118
1. W okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli upadły nie może dokonywać czynności prawnych, dotyczących jego majątku, które mogłyby pogorszyć jego zdolność do wykonania planu spłaty wierzycieli.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd, na wniosek upadłego, może wyrazić zgodę na dokonanie albo zatwierdzić dokonanie czynności prawnej, o której mowa w ust. 1.
3. Upadły jest obowiązany składać sądowi corocznie, do końca kwietnia, sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli za poprzedni rok kalendarzowy, w którym wykazuje osiągnięte przychody, spłacone kwoty oraz nabyte składniki majątkowe o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ostatni kwartał okresu sprawozdawczego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Do sprawozdania upadły dołącza kopię złożonego rocznego zeznania podatkowego.

Musimy pamiętać zatem, że termin złożenia sprawozdania upływa wraz z ostatnim dniem kwietnia! Kwestia ta jest bardzo ważna, gdyż stanowi ona dowód na okoliczność prawidłowego wykonywania spłat na rzeczy wierzycieli przez upadłego. Rzetelne wykonanie PSW i składanie sprawozdania jest drogą do ostatecznego oddłużenia upadłego.

Uchybienia w tym zakresie mogą nieść za sobą poważne konsekwencje w tym również zamknąć drogę upadłego do skutecznego oddłużenia!

Co powinno zawierać sprawozdanie z wykonania planu spłaty?

Prawidłowe sprawozdanie z wykonania planu spłaty powinno składać się z kilku elementów:

  1. Wykaz osiągniętych przychodów w danym roku kalendarzowym – rozumiemy przez to wszelkie osiągnięte przychody przez upadłego (umowa o pracę, zlecenie, dzieło, emerytury i renty, otrzymane spadki lub darowizny itd.).
  2. Informacje o kwotach spłaconych na rzecz wierzycieli ustalonych w ramach PSW – rozumiemy przez to dokonywane spłaty w ciągu roku na rzecz wierzycieli ustalonych wcześniej w PSW. Warto w tym miejscu wskazać, że dokonywane spłaty potwierdzamy zestawieniem operacji na rachunku bankowym (potwierdzenia przelewów).
  3. Informację o nabyciu składników majątkowych o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ostatni kwartał okresu sprawozdawczego, które zostało ogłoszone przez Główny Urząd Statystyczny – jeżeli nie dochodziło do takiego nabycia to w sprawozdaniu wskazujemy wprost, iż takie składniki nie zostały nabyte w ciągu roku, za który składane jest sprawozdanie.
  4. Kopię zeznania podatkowego PIT za rok sprawozdawczy – zeznanie podatkowe stanowi również podstawę wyliczenia osiągniętych przychodów/dochodów za konkretny rok.

Podstawa prawna:

Stan prawny na dzień 18 kwietnia 2024 roku

Pamiętaj! Przedstawiona treść nie stanowi indywidualnej porady prawnej. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy w swojej konkretnej sprawie – odezwij się do nas!

Materiały graficzne pochodzą z:

Photo by Bich Tran: https://www.pexels.com/photo/white-paper-with-note-669986/

Dodaj komentarz