Wezwanie do zapłaty – czym jest i jak je poprawnie skonstruować

Pomiędzy uczestnikami obrotu gospodarczego, niestety nierzadko dochodzi do nierzetelności w terminowym spełnianiu roszczeń. W takich sytuacjach wierzyciel nie pozostaje bez możliwości dochodzenia swoich praw. Nim zdecydujemy się wystąpić na drogę sądową, by dochodzić przysługujących nam środków, powinniśmy wystosować odpowiednie pismo z wezwaniem do zapłaty.

Czasami już na etapie wystosowania wezwania może dojść do porozumienia i spełnienia zaległego świadczenia, bez dalszej konieczności batalii sądowej.

Czym jest wezwanie do zapłaty?

Jest to pismo, w którym wierzyciel żąda od dłużnika spełnienia wymagalnego świadczenia (np. spłata pożyczki). Forma wezwania do zapłaty nie jest regulowana ściśle przez prawo, niemniej jednak można wskazać kilka elementów koniecznych, by wywierało ono skutki w świetle prawa.

W wezwaniu do zapłaty oznaczyć należy:

  • Wierzyciela i dłużnika – ze szczegółowym określeniem jego nazwy, adresu, stosownych numerów (jeśli np. jest wpisany do KRS);
  • Dokładne wskazanie tytułu zobowiązania – czyli określenie co stanowi podstawę naszego żądania wraz z określeniem terminu wymagalności tego roszczenia;
  • Określenie kwoty długu – dodatkowo może być ona rozszerzona o odsetki powstałe wskutek zaległości dłużnika;
  • Określenie daty spełnienia świadczenia – czyli do kiedy dłużnik ma uregulować swoje zobowiązanie wobec wierzyciela;
  • Wskazanie numeru rachunku bankowego, na który dokonana ma być wpłata świadczenia;
  • Podpis wierzyciela na końcu wezwania do zapłaty.

Treść wezwania można również poszerzyć o informacje o tym, jakie kroki zostaną podjęte jeśli dłużnik nie spełni należnego świadczenia – tego można dokonać zaznaczając, że wezwanie jest przedsądowym wezwaniem, po którym w razie braku reakcji sprawa zostanie skierowana na tory postępowania sądowego.

Ile razy i jak kierować wezwanie do zapłaty

Podobnie jak w przypadku szczegółowej formy, prawo nie określa ile razy kierować pismo z wezwaniem do dłużnika. W praktyce najczęściej można spotkać się z podwójnym wezwaniem do zapłaty, po którym w razie braku reakcji następuje kierowanie sprawy na tory postępowania przed Sądem.

Zalecane jest zatem, żeby wystąpić z wezwaniem przynajmniej dwa razy. Często można spotkać się z tytułowaniem ostatniego wezwania jako “Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty’. Oczywiście w praktyce nie stoi nic na przeszkodzie, aby dłużnika wezwać nawet 5 razy – tylko w tej sytuacji należy sobie zadać pytanie, czy działanie takie ma jakikolwiek sens.

Wezwanie powinno być skierowane do dłużnika w taki sposób, by mieć pewność, że dotarło oraz, że będziemy w stanie udowodnić jego istnienie. Najlepszym rozwiązaniem jest nadanie przesyłki poleconej Pocztą Polską.

Odpowiedź na wezwanie

Dłużnik nie ma obowiązku w żaden sposób ustosunkowywać się do wezwania wierzyciela. Może więc pozostać w milczeniu – jednak takie rozwiązanie najczęściej jest skrajnie niekorzystne dla dłużnika. Dłużnik może również dokonać odpowiedzi na wezwanie, a w pozytywnych przypadkach treść może zmierzać albo do ugodowego załatwienia sprawy. Od strony dłużnika może dojść także do kwestionowania zasadności takiego wezwania np. co do istnienia zobowiązania, jego wymiaru lub wymagalności.

Stan prawny na dzień 20 lipca 2023 roku

Pamiętaj! Przedstawiona treść nie stanowi indywidualnej porady prawnej. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy w swojej konkretnej sprawie – odezwij się do nas!

Materiały graficzne pochodzą z:

Image by Steve Buissinne from Pixabay

Dodaj komentarz