Przed przedsiębiorcą stoi wiele wyzwań i to nie tylko takich, które pozostają w sferze merytorycznych działań biznesowych. Nie sposób prowadzić działalności gospodarczej bez regulowania podatków i innych danin publicznych. Sytuacje podatkowe, z którymi mierzy się przedsiębiorca nierzadko mogą przerosnąć nawet profesjonalnego doradcę podatkowego. Właśnie dla takich przypadków ustawodawca wprowadził możliwość wydania tzw. indywidualnej interpretacji podatkowej – w konkretnej sprawie dla konkretnego podmiotu.
Dzisiejszy wpis będzie poświęcony tej instytucji. Omówiona zostanie mechanika wydawania takich interpretacji, koszty oraz droga do jej uzyskania.
Kto i w jakiej sytuacji może wystąpić o indywidualną interpretację podatkową?
Do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej mogą zgłosić się osoby fizyczne, osoby prawne oraz inne podmioty takie jak np. stowarzyszenia lub spółki cywilne. Zgłoszenie może obejmować jedną osobę lub więcej.
Wniosek o wydanie interpretacji powinien być złożony w momencie, kiedy pojawią się u Ciebie wątpliwości, czy właściwie stosujesz normy prawa podatkowego. Pamiętaj, że wątpliwości nie zawsze muszą dziać się w chwili składania wniosku, ponieważ możesz również złożyć wniosek z zapytaniem o stan przyszły np. wtedy kiedy zamierzasz podjąć jakieś kroki, które budzą Twoje wątpliwości co do stosowania przepisów prawa podatkowego.
Koszt pojedynczej analizy stanu faktycznego wynosi 40 złotych, a okres oczekiwania na odpowiedź bywa różny – prawo wskazuje, że KIS ma 3 miesiące na wydanie interpretacji. Co jeśli minęły 3 miesiące i odpowiedzi nadal brak? Należy to traktować jako milczące wydanie interpretacji, przez które rozumie się pozytywne ustosunkowanie KIS do przedłożonego zagadnienia.
Pamiętaj! Zanim zdecydujemy się wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, możemy skorzystać z wyszukiwarki udostępnianej przez System Informacji Celno-Skarbowej, gdzie udostępniana jest treść innych, wydanych już interpretacji. Być może uda odnaleźć się taki sam stan faktyczny, jak w przypadku naszego dylematu. Wyszukiwarka znajduje się pod linkiem Strona główna | Eureka (mf.gov.pl).
Forma wniosku o wydanie interpretacji
Mamy zasadniczo trzy możliwości wystosowania wniosku o indywidualną interpretację podatkową.
Sprawę możemy załatwić wygodnie z domu pod warunkiem, że posiadamy profil zaufany. W takiej sytuacji całość procedury może odbyć się za pośrednictwem strony internetowej ePUAP – KATALOG SPRAW.
Istnieje również możliwość złożenia wniosku osobiście, najpierw należy pozyskać formularz do druku przez internet na stronie, a następnie z wypełnionym wnioskiem udać się do Krajowej Informacji Skarbowej.
Obok tego nic nie stoi na przeszkodzie aby wypełniony wniosek nadać przesyłką na adres Krajowej Informacji Skarbowej.
Jaka jest moc prawna indywidualnej interpretacji podatkowej?
Wydana interpretacja nie stanowi powszechnie obowiązującego prawa – co to oznacza? Należy przez to rozumieć, że wydana przez KIS interpretacja nie jest prawem i do wydanych w niej instrukcji nie mamy obowiązku się stosować. Niemniej jednak wydanie interpretacji daje wnioskodawcy ochronę przed negatywnymi konsekwencjami postępowania w zakresie wydanej interpretacji. Jeśli uzyskaliśmy odpowiedź, a później okaże się, że dane działanie nie było w pełni zgodne z prawem to nasze interesy będą zabezpieczone, jeśli zastosowaliśmy się do treści interpretacji wydanej przez KIS.
Nie zgadzam się z wydaną interpretacją – co w takiej sytuacji?
Wnioskodawca ma prawo kwestionować treść udzielonej mu interpretacji. Za pośrednictwem Krajowej Informacji Skarbowej można złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w 30 dniowym terminie. W tej sytuacji nim sprawa trafi do Sądu, Dyrektor KIS będzie mógł jeszcze zmienić treść interpretacji na Twoją korzyść. W przypadku kiedy KIS nie będzie przychylało się do opisanego stanowiska po upływie terminu dojdzie do kontroli sądowej w zakresie wydanej interpretacji podatkowej.
Podstawa prawna:
Stan prawny na dzień 24 lipca 2023 roku
Pamiętaj! Przedstawiona treść nie stanowi indywidualnej porady prawnej. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy w swojej konkretnej sprawie – odezwij się do nas!
Materiały graficzne pochodzą z:
Image by Pete Linforth from Pixabay