Kiedy w postępowaniu egzekucyjnym dochodzi do nieprawidłowości, jako strony tego postępowania nie pozostajemy bez praw. Ustawodawca przewiduje możliwość wniesienia stosownej skargi na czynności komornika.
Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony materii skargi na czynności komornika – omówiony zostanie zakres podmiotowy i przedmiotowy wyżej wymienionej instytucji. Zapraszamy do lektury!
W jakim przypadku można wnieść skargę?
Prawo przewiduje, że skarga może dotyczyć zarówno czynności komornika (a więc faktycznego działania), jak i zaniechania czynności przez komornika. Poszkodowany ma prawo wnieść skargę na każdą taką czynność lub zaniechanie, które jest sprzeczne z przepisami prawa. Kodeks Postępowania Cywilnego wskazuje jednocześnie wprost, jakie przypadki nie podlegają skardze – skarga nie przysługuje na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług.
Kto może wnieść skargę?
Zakres podmiotowy osób uprawnionych do wniesienia skargi obejmuje nie tylko osobę dłużnika i jego wierzyciela. Obok tych dwóch podstawowych podmiotów, skargę mogą wnieść również osoby trzecie, których prawa zostały naruszone lub są zagrożone. Inne podmioty niż dłużnik i wierzyciel również muszą uzasadnić swój interes w kierowanej do Sądu skardze.
Gdzie wnosimy skargę?
Główną zasadą jest kierowanie skargi do właściwego Sądu Rejonowego za pośrednictwem komornika. Komornik po otrzymaniu skargi ma trzy dni na sporządzenie uzasadnienia swojego działania lub zaniechania, a całość skargi wraz z aktami sprawy i ze swoim uzasadnieniem przekazuje do właściwego Sądu Rejonowego, który będzie ją rozpatrywał. Na tym etapie, jeszcze przed przekazaniem do Sądu, komornik może uwzględnić skargę – w takim przypadku sprawa nie będzie musiała być rozpatrywana przez Sąd.
Forma skargi
Ogólny kształt skargi musi spełniać wymogi pisma procesowego, zgodnie z regułami Kodeksu Postępowania Cywilnego. Oznacza to, że konieczne będzie wskazanie:
- oznaczenie właściwego sądu,
- oznaczenie podmiotów będących stronami postępowania,
- oznaczenie rodzaju pisma – wskazanie, iż jest to skarga na czynności komornika,
- sygnaturę akt.
Obok podstawowych wymogów należy również zwrócić szczególną uwagę na treść merytoryczną. Pismo powinno szczegółowo odwoływać się do czynności lub zaniechania. Musimy również określić nasze żądania oraz uzasadnić wnoszoną skargę.
Kiedy wnosimy skargę?
Okres dopuszczający wniesienie skargi na czynności wynosi tydzień od momentu jej dokonania – jeśli strona lub osoba trzecia była obecna przy tej czynności (lub też została prawidłowo zawiadomiona). W przeciwnym wypadku termin naliczany jest od chwili doręczenia zawiadomienia.
Sytuacja związana z zaniechaniem powoduje, że termin tygodniowy liczony jest od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że powinna być dokonana.
Pamiętaj! Bardzo istotne jest dotrzymanie terminu, ale jeśli z niezawinionych przyczyn losowych nie byłeś w stanie go dochować to istnieje możliwość złożenia wniosku o jego przywrócenie.
Jaka jest opłata za skargę?
Opłata za skargę stanowi opłatę stałą w wysokości 50zł. W przypadku niedokonania odpowiedniej opłaty Sąd wezwie do uzupełnień w tym zakresie.
Podstawa prawna:
Stan prawny na dzień 27 lipca 2023 roku
Pamiętaj! Przedstawiona treść nie stanowi indywidualnej porady prawnej. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy w swojej konkretnej sprawie – odezwij się do nas!